LØNSATSER FOR SPV OG VT
(EKSKL. SLAGELSE SYGEHUS)
PR. 01-04-2018

Overenskomst for lægestuderende, der beskæftiges som sygeplejevikar og ventilatør

VagttypeSPVVT

Timeløn
Dagtimer151,50157,96
LPK pension (6,23%)9,449,84
Aften-/nattimer163,68170,65
LPK pension (6,23%)10,2010,63
Søgnehelligdag dagtimer303,00315,92
Søgnehelligdag aften-/nattimer315,18328,61
Overarbejdstimer dag227,25236,94
Overarbejdstimer aften/nat239,43249,63

Tillæg
Nattillæg27,6527,65
Lørdagstillæg32,8432,84
Søndagstillæg75,7578,98
Mandagstillæg32,8432,84

Specielle tillæg
Kitteltillæg1,811,81
Psyktillæg3,893,89
Hjemmetillæg2,412,41
Udrykningsgodtgørelse147,17147,17
Køletillæg dag37,8839,49
Køletillæg aften/nat40,9242,66
Køletillæg søgnehelligdag56,8159,24
Isolationstillæg dag37,8839,49
Isolationstillæg aften/nat40,9242,66
Isolationstillæg søgnehelligdag56,8159,24

Holdtjeneste
Holdtillæg24,4324,43
Funktionstillæg A6,32-   
Funktionstillæg B13,79-   
Funktionstillæg C-   7,49
Rådighedstjeneste50,5052,65
Holdlederhonorar pr. mdr.1361,051361,05

Sygdom og barsel
Sygedagpenge116,22116,22
Løn under graviditetsor116,22116,22