LØNSATSER FOR SPV OG VT
(EKSKL. SLAGELSE SYGEHUS)
PR. 01-04-2021

Overenskomst for lægestuderende, der beskæftiges som sygeplejevikar og ventilatør

VagttypeSPVVT

Timeløn
Dagtimer159,01165,79
LPK pension (6,23%)9,9110,33
Aften-/nattimer171,80179,11
LPK pension (6,23%)10,7011,16
Søgnehelligdag dagtimer318,02331,58
Søgnehelligdag aften-/nattimer330,81344,90
Overarbejdstimer dag238,52248,69
Overarbejdstimer aften/nat251,31262,01

Tillæg
Nattillæg29,0229,02
Lørdagstillæg34,4834,48
Søndagstillæg79,5182,9
Mandagstillæg34,4834,48

Specielle tillæg
Kitteltillæg1,901,90
Psyktillæg4,074,07
Hjemmetillæg2,532,53
Udrykningsgodtgørelse154,47154,47
Køletillæg dag39,7541,45
Køletillæg aften/nat42,9544,78
Køletillæg søgnehelligdag59,6362,17
Isolationstillæg dag39,7541,45
Isolationstillæg aften/nat42,9544,78
Isolationstillæg søgnehelligdag59,6362,17

Holdtjeneste
Holdtillæg27,9327,93
Funktionstillæg A6,63-   
Funktionstillæg B14,47-   
Funktionstillæg C-   7,86
Rådighedstjeneste53,0055,26
Holdlederhonorar pr. mdr.1428,531428,53

Sygdom og barsel
Sygedagpenge120,54120,54
Løn under graviditetsor120,54120,54