LØNSATSER FOR SPV OG VT
(EKSKL. SLAGELSE SYGEHUS)
PR. 01-01-2022

Overenskomst for lægestuderende, der beskæftiges som sygeplejevikar og ventilatør

VagttypeSPVVT

Timeløn
Dagtimer159,51166,31
LPK pension (6,23%)9,9410,36
Aften-/nattimer172,34179,67
LPK pension (6,23%)10,7411,19
Søgnehelligdag dagtimer319,02332,62
Søgnehelligdag aften-/nattimer331,85345,98
Overarbejdstimer dag239,27249,47
Overarbejdstimer aften/nat252,10262,83

Tillæg
Nattillæg29,1129,11
Lørdagstillæg34,5834,58
Søndagstillæg79,7683,16
Mandagstillæg34,5834,58

Specielle tillæg
Kitteltillæg1,911,91
Psyktillæg4,094,09
Hjemmetillæg2,532,53
Udrykningsgodtgørelse154,96154,96
Køletillæg dag39,8841,58
Køletillæg aften/nat43,0844,92
Køletillæg søgnehelligdag59,8262,37
Isolationstillæg dag39,8841,58
Isolationstillæg aften/nat43,0844,92
Isolationstillæg søgnehelligdag59,8262,37

Holdtjeneste
Holdtillæg28,0228,02
Funktionstillæg A6,65-   
Funktionstillæg B14,52-   
Funktionstillæg C-   7,89
Rådighedstjeneste53,1755,44
Holdlederhonorar pr. mdr.1433,041433,04

Sygdom og barsel
Sygedagpenge120,68120,68
Løn under graviditetsorlov120,68120,68